Nutiajastu

Eestis ei imesta enam ammu keegi, et traadita internet levib linnas ja maal, e-kaubandus pole aga suurte kaubandusriikidega võrreldes siin sellest hoolimata lapsekingadest välja murdnud.

Kuid asi areneb. Toon välja mõned trendid mis kodumaise e-kaubanduse arengut ees ootab.

Statistikaameti andmed näitavad, et viimase aasta jooksul on internetist midagi ostnud või tellinud rohkem kui pooled täisealistest. Eestlased saavad aastas pea 9 postipakki. Võime juba järeldada, et teatud seltskond on asjaga väga kursis.

Ei pea olema geenius mõistmiseks, et sellel aastal kasvab saadetiste arv. Ilmselt sarnases tempos, nagu viimastel aastatel tavaks saanud – ligi kolmandiku võrra. Uusi aktiivseid e-poodidest tellijaid lisandub ka täisealiseks saanud nutipõlvkonna hulgast. Võib ka öelda, et see põlvkond on küllalki immuune selle suhtes, et nad ei pea toodet nägema, katsuma, proovima enne selle ostmist. Just seda, mis on seni saanud e-poodide levikule takistuseks.

Veel kümmekond aastat tagasi, kui julgemad kaupmehed tasapisi üle e-kaubanduse uksepiida piiluma hakkasid, ootas neid ees terve rida takistusi. Nagu kõik uus, tundus ka e-kaubandus inimestele esialgu hirmutav. Olukorda proovisid ka edukalt ära kasutada petturid, kes tekitasid ekaubanduse suhtes palju eelarvamusi.

Täna me võime öelda, et e-kaubandust on palju turvalisemaks muudetud ning konkureerib jaekaubanduse kõrval. Epoed on täiesti tõsine äri ja kiireim võimalus kaubandusettevõtte jaoks oma tööpõldu laiendada. Uuemaid ja juba tuntud firmasi liitub E-poe perekonnaga veelgi, sest tarbijaskond liidab uusi tarbijaid veelgi juurde.

Toimetavad tavaliste poodidega ühiselt

Nutiseadmed on muutunud lisaks kõigele muule ka kaasaskantavateks poodideks. Seetõttu muudavad oma strateegiat paindlikumaks ka kaupmehed. Võib ka öelda, et e-kauplustesse hakkavad kogunema ka toidukaubad. Samas ei tähenda see veel kindlasti lähiajal toidupoodide lõppu, inimestele on lihtsalt hakatud pakkuma rohkem valikuvõimalusi. Hiljuti avas esimese epoe ka Selver. Sarnaseid uudiseid võib suurte kaubanduskettide ja kaubamajade poolt oodata lähiajal kindlasti veel.

Tasuta kohaletoimetus

Ilmselt üks ainukesi põhjusi miks välismaalt nii palju tellitakse on hind. Reeglina isegi mitte niivõrd toote enda hinnas, vaid lisanduvas transpordihinnas. Ostjad on väga hinnatundlikud ja seetõttu reageerivad tasuta tarnele positiivselt.

Tasuta transport on e-kaubanduses võimas vahend müügi kasvatamiseks. Lähiajal hakkavad kindlasti ka Eesti e-poed seda rohkem kampaaniate raames julgemalt katsetama ning seejärel samm-sammult liikuma läbivalt tasuta kohaletoimetamise suunas. Kuna klient ei taha lisaraha maksta, tundub mõistlikum transpordi hind lisada juba eelnevalt toote hinna sisse.

Paraneb klinditeenindus

Kõige suuremat rolli eduka kaubaostu juures on klienditeenindus. Kas klient saab piisavalt tähelepanu. Asjaolud, et emakeelne klienditeenindus on kogu aeg kättesaadav ning lisaks tellimisele on ka kaupade tagastamine lihtne ja kiire, muutuvad ajapikku iseenesest mõistetavateks. Järjest enam on turul valitsev seisukoht, et pakutav klienditeenindus peaks vastama ja isegi ületama klientide ootusi.

Pakid tellitakse automaati

Hiljuti suutis pakiautomaat ületada kullerpostide populaarsust. Postkontoritest paki kättesaamine muutub ühaenam mütetumaks. Inimesed eelistavad pakid võimalusel ise kaubanduskeskustes asuvatest pakiautomaatidest välja võtta, mitte sõltuda kulleritest või postkontoritest. Tõenäoliselt kasvatab pakiautomaat lähematel aastatel oma positsiooni veelgi. Droonide või pakirobotitega pakkide kohaletoimetamine jääb hetkel veel kaugemaks tulevikumuusikaks